Portakal

SPRING NAVEL Washington göbekli portakalın kardeşi olarak bilinen Spring Navel, aroması güçlü ve çok lezzetli bir portakal çeşididir. Washington’dan birkaç hafta sonra olgunlaşır ve hacim olarak Washington’dan daha büyüktür. Kabuk rengi ve meyve eti turuncu renge sahiptir.

Meyve dilimleri birbirinden kolaylıkla ayrılır. Dilimler aynı zamanda sulu ve diridir. Yeterli asitlik oranına sahip olan Spring Navel, oldukça tatlı bir portakaldır. Meyve ağırlığı 250 – 300 gram arasında değişir. Çekirdeksiz bir çeşit olan Spring Navel, Aralık ayının sonlarına doğru hasat edilir.

CARA CARA Kanlı portakal olarak kabul edilmeyen fakat meyve eti Star Ruby’nin meyve eti kadar kırmızı olan bu çeşit, göbekli bir
portakaldır. Meyveler, diğer göbekli portakal çeşitlerinden daha küçüktür. Kabuk kalınlığı diğer göbekli portakal çeşitlerinden daha incedir.

Ağacı oldukça verimli olan Cara Cara, sofralık tüketimde tercih edilen bir çeşittir. Bunun nedeni, yeme kalitesinin yüksek olması ve meyve içi renginin koyu olmasıdır.

VALENCIA Sezonun sonlara doğru yaklaştığı Şubat – Mart aylarında hasat edilen Valencia, turuncu renkte olan pürüzlü kabuğu ve basık yuvarlak şekliyle bilinir. Ortalama ağırlığı 160 gram’dır. Güçlü bir aroması vardır ve lezzet açısından da zengindir.

Ağaç üzerinde oldukça uzun süre kalabilen Valencia, hem sofra tüketimi hem de sanayi kullanımı için tercih edilen bir çeşittir.