Mandalina

NOVA Meyve kabuğu pürüzlü ve kalın, rengi açık turuncu olan bu mandalina çeşidi, birçok üretici ve pazarlamacı için ideal bir üründür. Meyve kabuğunun ete çok sıkı şekilde bağlı olmasına ve soyulmasının zorluğuna rağmen, Nova tat ve aroma bakımından birçok
mandalinadan çok daha farklıdır.

Dilimleri kolaylıkla ayrılabilen, sulu ve yemesi keyifli bir mandalina olan Nova, depolama koşullarında da başarılı bir performans sergilemektedir. Meyve ağırlığı ortalama 170 gram’dır. Kasım ayında hasadı başlayan bu çeşidin kesimi Aralık ayına bırakıldığı zaman, meyve çok daha tatlı bir aromaya sahip olur.

SUNBURST Bu çeşidin ismi, İngilizce’den çevirildiği zaman
“Güneş Patlaması” anlamına gelir. Bunun nedeni, kabuğun kırmızı ve pürüzsüz olmasıdır. Özellikle Rusya ve Orta Doğu pazarlarında tercih edilen bu çeşidin aroması birçok mandalinadan daha farklıdır. Tat olarak ekşimtrak, aroma olarak keskindir.

Çekirdek sayısı 10 – 20 arasında değişebilen Sunburst, Aralık ayında hasat edilir. Meyve ağırlığı ortalama 100 gram’dır.

SATSUMA / OWARI Satsuma, tüketiciler tarafından
“Rize Mandalinası” olarak da bilinen bir mandalina çeşididir. Kolay soyulan ve yenmesi keyifli bir mandalina türü olan Satsuma, koyu turuncu renkte bir kabuğa sahiptir. Ekim ayı ortalarında hasadı başlayan Satsuma, Aralık ayına kadar tüketicilere sunulur.

Ağaç üzerinde uzun süre kaldığı zaman kabukta puflaşma meydana gelir. Her ne kadar kabuğu ince ve hassas olsa da, Satsuma
depolama koşullarında oldukça iyi bir performans gösterir.

Meyve ağırlığı ortalama 100 gram’dır. Tat ve aroma olarak birçok tüketiciye hitap eden bu çeşit, hem yurt içinde hem de yurt dışı pazarlarında önemli bir değere sahiptir.