Orallar Grup Şirketleri

Orallar Grup Şirketleri, ticari hayatına 1971 yılında Burdur ili Gölhisar ilçe merkezinde oto tamir hizmetleri ile başlamış; akaryakıt istasyonu, yolcu taşımacılığı, yük taşımacılığı, ithalat-ihracat gibi birçok alanda faaliyet göstermiştir. 1997 yılında edinilmiş 25 yıllık tecrübeyle bulunduğu bölgeye hizmet vermek için Göl Beton markası ile hazır beton sektörüne girmiştir. 2003 yılında Göl Beton marka tescili ile Göl Beton İnşaat ve Müteahhitlik Hizmetleri San. ve Tic. Ltd. Şti. olarak kurumsal yapıya ilk adımını atmıştır.

Firma bugün itibariyle 50 yıla yakın köklü geçmişi ve 95 yetkin personeliyle 3 hazır beton tesisi, 2 ruhsatlı taş ocağı ve kırma-eleme tesisi, 1 plentmix tesisi, 1 ruhsatlı kum ocağı, Gölhisar’da 1500 m2 giyim mağazası, Acıpayam’da 500 m2 giyim mağazası, üretim ve hizmet alanlarında yaklaşık 1000 m2 kapalı alana ve yaklaşık 50.000 m2 açık alana sahip 3 farklı yerdeki şantiyesi, çok geniş makine teçhizat, araç ve iş makinesinden oluşan filosu ve kendi araç bakım atölyesi ile hizmet vermektedir.

Bugüne kadar ilçenin sağlam kurumsal yapısı, kapasite büyüklüğü, tecrübeli ve kalifiyeli personeli ile ve en önemlisi güvenden gelen gücü ile sürekli kendini geliştiren ve büyüyen en büyük işletmesi olma gururunu yaşamaktadır.

Firmamız başta 22.000 nüfuslu Gölhisar ilçesi olmak üzere çevredeki Burdur ili Çavdır, Tefenni, Karamanlı, Yeşilova, Altınyayla ilçeleri; Denizli Çameli ve Acıpayam ilçeleri ve köyleri ile yaklaşık 220.000 nüfusa hitap eden 70 km yarıçapında pazar ağına sahiptir.

Hazır beton üretiminin yanında kum-çakıl satışı, hafriyat, nakliyat ve inşaat yapım işleri ile hizmet veren firma, 2003 yılında ilçenin en büyük projesinin anahtar teslim yapımını üstlenerek inşaat sektöründe büyük bir adım atmıştır. İlçe Cumhuriyet Meydanı’nda kat karşılığı Gölhisar Belediyesi tarafından ihale edilen ve %63 oranında Göl Beton’a ait 12.476 m2 kapalı alana sahip 4B inşaat sınıfı Belediye İş Merkezi inşaat yapım işini üstlenmiş ve başarı ile tamamlanmıştır. Halen bu binada yaklaşık 6.000 m2 kapalı alan Göl Betona aittir ve kiralama usulüyle işletmelere devredilmiştir. Önce Belediye İş merkezi sonra da Kibyra AVM olarak isimlendirilen binada Kafe, Fast Food, Çocuk Eğlence ve Oyun Salonu, Düğün Salonu, M15 Giyim Mağazaları, ofisler ve birçok iş yeri aktif olarak çalışmaktadır. Bu proje 2004 yılında inşaat ve yatırım dergisi tarafından Ege Bölgesi’nde projeler dalında 3. proje seçilmiştir.

2005 yılında taş ocağı ruhsatı alarak kırma eleme tesisi kurmuştur. Hazır beton ve hazır sıva için hem kendi agrega ham maddesini üretmiş hem de ürün yelpazesini genişletmiştir. Yol yapımlarında kullanılan stabilize ve asfalt malzemesi, sıva için kırma kum üretmeye ve pazarlamaya başlamıştır.

2006 yılında bölgedeki Göl Beton dışında tek ruhsatlı taş ocağı ve kırma eleme tesisine sahip işletmeyi devralıp kapasitesini ve rekabet gücünü artırmıştır.

Hazır beton ürün ve üretiminde güncellenen TSE standartları belgelerini Akdeniz bölgesinde almayı başaran ilk firma Göl Beton firmasıdır. Akabinde sadece hazır beton üretiminde zorunlu tutulan G Belgesini ve agregalarda CE standartlarına uygundur belgesini almaya hak kazanmıştır.

Göl Beton 2008 yılında mevcut hazır beton şantiyesi içerisinde kapasiteyi büyütmek için ikinci bir beton üretim tesisini kurmuştur.

2008 ve 2010 yıllarında bölgede 3 ayrı yerde mermer ocağı ruhsatı ve izinlerini alarak faaliyet alanını bu yönde de genişletmeyi amaçlamıştır. Mermer ocağı makine ve teçhizatların birçoğunu satın alan Göl Beton, mermer sektöründeki gelişen piyasa pazar dalgalanmalarını dikkate alarak bu alandaki yatırımlarını beklemeye almıştır.

2010 yılında bölgedeki duble ve diğer yol çalışmaları için açılan ihalelerde müteahhit firmalara asfalt yollarda kullanılacak özel karışımlı agrega malzemesi teminini yapabilmek için banka kredisi kullanarak plentmix tesisini kurmuştur.

2011 yılında Göl Beton %50 hissedarları hisselerinin tamamının mevcut hissedarlara satışı yapılarak yeni bir ortaklık yapısı oluşturulmuştur. Aynı zamanda şirket sermayesi 2017 yılında 600.000 TL ‘den 5.000.000 TL ‘ye çıkartılmıştır.

Göl Beton yeni yapısıyla daha dinamik, daha enerjik ve daha kurumsal olarak çalışmalarına devam etmiştir. İlk olarak hazır beton tesisinde sonra da taş ocağı kırma ve eleme tesislerinde kapasite ve verimliliği artırmak için tesislerde revizyona gitmiş, tam otomasyona sahip modern ve büyük kapasiteli makine ve teçhizatla tesislerini yenilemiştir.

Sonrasında araç filosunu yenileyerek verimliliği üst düzeye çıkarmış ve pazar ağını genişleterek rekabet gücünü artırmıştır. Bölgede tek hazır beton firması olarak faaliyetlerini sürdürmüştür.

2013 yılında Göl Beton eski hissedarları 15 km uzaklıktaki yerleşim yerinde (Çavdır ilçesi) yeni bir beton santrali tesisi kurmuş ve 1 yıl süreyle faaliyet göstermiştir. Fakat kurumsal yapıyı oluşturamamasından dolayı firmamızla rekabet edememiş ve 2014 yılında tesisini Göl Beton’a devretmiştir. Sadece kurulu tesisi yerinde satın alan Göl Beton 2. hazır beton şantiyesi ile pazar ağını biraz daha genişletmiş ve ayrıca daha önceden de hizmet götürdüğü o bölgedeki nakliye maliyetlerini düşürmüştür.

Göl Beton 2010 yılında ilçe merkezi ana cadde üzerinde ticari alanda satın almış olduğu arsa üzerinde, 2012 yılında projelendirdiği 3500 m2 kapalı alana sahip bir kısmı iş yeri bir kısmı konut lüks inşaatın (Ardıç Apartmanı) yapımına başlayarak inşaat yapımına ve satımına çok iddialı giriş yapmıştır.

Göl Beton, inşaat yapım işlerini hazır betondan ayırmak ve DNA YAPI markasıyla inşat faaliyetlerine devam ettirmek için şirket müdürü ve Göl Beton hissedarı İnşaat Mühendisi Fatih Oral adına yeni bir firma kurma kararı almıştır.

2013 ve 2014 yıllarında aynı anda başladığı kat karşılığı 3 büyük konut ve iş yeri projesiyle özellikle konutta kaliteyi en üst seviyede tutan ve sosyal ihtiyaçları karşılayan, yenilikçi ve öncü firma konumuna gelmiştir. İlçeye konut projelerinde sinema salonu, fitness salonu, kapalı çocuk kulübü, özel peyzaj çalışmaları vb. sosyal olanakları sağlayan bir yaşam merkezi anlayışını kazandırmıştır. 2018 yılında ise 70 daire ve ana cadde üzerinde 13 dükkandan oluşan toplam 18 milyonluk proje %90 oranında tamamlanmış ve teslimleri başlamıştır. Ayrıca firma 2018 yılı itibari ile 32 aparttan oluşan 3 yeni apart projesine başlamış olup 2019 yılında teslim etmeyi hedeflemektedir.

Firmamız, 2018 yılı haziran ayı itibariyle ilçe merkezinde 1200 m2 arsa üzerinde 4 adet villa içeren projesini hazırlamış inşaat yapımı başlamıştır. Yine benzer konseptte 7300 m2 arsa üzerinde göl manzaralı ve villa tarzı yaşam alanı proje hazırlıklarına 2018 yılı başında başlamıştır.

Firmamız, son beş yıl içerisinde 116 konut, 7 ofis, 22 iş yerinin yapımındaki ve satışındaki memnuniyetlerle inşaat sektöründe de büyük bir güvene layık olmayı başarmıştır. Öyle ki bu güveni ve oluşturmuş olduğu markayı büyük şehirlere taşıma vizyonu ile pazar bölgesini genişletme çalışmalarına hız vermiştir. Bu hedef doğrultusunda 2018 yılı nisan ayı itibariyle Antalya’nın gözde semtlerinden Konyaaltı Uncalı Mevkisi’nde 66 dairelik bir proje için arsa alım ve kat karşılığı görüşmeleri başlatılmıştır.

Firmamız faaliyetlerini farklı sektörlerde de hizmet verme hedefiyle 2014 yılında sahip olduğu iş yeri konumundaki gayrimenkullerini de değerlendirerek hazır giyim sektörüne girmiştir. Burdur ilinin en büyük mağazası Kibyra AVM’de 1500 m2’lik bir alanda, altyapısal profesyonel danışmanlık hizmeti alınarak açılmıştır ve 4 yıldır işletilmektedir. Bölgede büyük bir ihtiyacı değerlendirerek fırsata çeviren Orallar Grup hazır giyimde de “M15 Mağazaları” olarak tescilletilen kendi markasıyla başarıyla sektörde yerini almıştır. Bu marka ile Acıpayam ilçesine de yatırım yapılarak 500 m2 kapalı alana sahip ikinci mağaza açılmıştır. Birçok ulusal markayı mağazada bir araya getiren ürün yelpazesi ve seçilmiş 16 tecrübeli personeli ile sadece bulunduğu ilçeye değil, bölgeye hitap eden bir marka haline gelmiştir.

E-Ticaret alt yapısını oluşturmuş ve m15.com.tr sitesinden ulusal çapta satışlarına başlamıştır. Firmanın kısa vadeli hedefi Orallar Grup bünyesinde şube sayısını artırarak ulusal pazarda pay sahibi olabilmektir.

Göl Beton, yine bölgedeki fırsatları değerlendirmek ve farklı sektörlerde de faaliyetlerini genişletmek amacıyla 2014 yılında %85 hisse oranına sahip olduğu İNSİTU Restorasyon ve Turizm unvanıyla yeni bir firma kurmuştur. İnsitu ilk yılında ilçede bulunan ve her yıl düzenli olarak yapılan Kibyra Antik Kenti restorasyon çalışmalarında faaliyette bulunarak ilk restorasyon işini başarılı bir şekilde tamamlamıştır.

İnsitu aynı zamanda kısa vadeli hedeflediği kırsal-eko turizm alanında hizmet vermek amacıyla 2014 ve 2015 yılı başlarında aynı bölgede bitişik toplamda 6000 m2 olan 3 arsa satın almıştır. Bu arsalar üzerinde TKDK desteği ile EKO Turizm kapsamında yapılacak butik otel ve sosyal alanlar projesinin taslakları hazırlanmış, çalışmaları devam etmektedir.

Misyonumuz

Şeffaf, dinamik, gelişmelere açık, kaliteli üretim, hızlı ve güvenilir ihracat, yüksek müşteri memnuniyeti sloganıyla ORALLAR GRUP şirketleri olarak, ülkemizi uluslararası piyasada en iyi şekilde temsil etmektir.

Vizyonumuz

KABALİS FRESH’in vizyonu, iş ortağı olarak gördüğü portföyündeki tüm müşterilerinin menfaatlerini en iyi şekilde koruyacak şekilde büyümelerine katkı için en üstün ve kaliteli hizmeti sağlamaktır. Bu çerçevede, Türkiye ihracatının gelişmesine kendini adamış olan KABALİS FRESH, Bu hedef doğrultusunda emin adımlarla ilerlemektedir.