Elma

ROYAL GALA Küçük – orta hacimde bir meyve büyüklüğüne sahip olan Gala, tatlı ve yumuşak bir tada sahiptir. Açık kırmızı renkte olup, üzerinde dikey yönde uzayan sarı çizgiler bulunmaktadır. Almula’nın sezon içinde ilk hasat ettiği ürün olan Gala’nın ince bir kabuğu ve gevrek bir dokusu vardır.

Ağustos ayı içinde hasat edilmeye başlanan ürünler, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayları içerisinde müşteriye sunulur. GRANNY SMITH Ekim ayında hasadı başlayan bu elma, belki de Türkiye marketlerinde en iyi bilinen ve tanınan çeşittir. Depoda çok iyi muhafaza edilebilen ve kalitesinden ödün vermeyen bu çeşit, ekşimsi ve keskin bir tada sahiptir.

Açık yeşil bir kabuk rengine sahip olan bu elmanın kaygan görünümlü bir cildi ve büyükçe bir meyve hacmi vardır. Hasat ekim ayında başlasa da, Kasım – Aralık – Ocak ve Şubat aylarında, meyve tüketimi, kalite kaybı olmadan yapılabilir.

FUJİ Depoda kalitesini kaybetmeden uzunca süre tutulabilen bir çeşittir. Uzunlamasına boyu ve orta – büyük hacimde bir meyve şekli vardır. Sarı – yeşil meyve rengi, kırmızı ve tonlarında çizgilerle süslenmiştir. Meyvenin güneşe bakan kısımlarında, kırmızının daha koyu tonları göze çarpabilir. Ekim ayında hasadı başlayan bu elma, Ocak ayına kadar müşteriye sunulur. Şekerli ve keskin bir tadı vardır. Yeme kalitesi en yüksek olan çeşitlerden biridir.

GOLDEN RAINDEERS Altın sarısı kabuk rengiyle kendini her yerde fark ettiren bu çeşidin kabuğu oldukça hassastır. Büyükçe bir meyve hacmine sahip olan bu elma, sıkı, keskin ve sulu bir meyve etine sahiptir. Ekim ayında hasadı başlayan bu çeşit, Aralık ayına kadar müşterilere sunulur.